Aké sú špecifiká a základné pravidlá v starostlivosti o detskú pokožku?

Kategórie
 
 
 
 
 

Aké sú špecifiká a základné pravidlá v starostlivosti o detskú pokožku?

 

Na príchod svojho vytúženého bábätka sa rodičia snažia dokonale pripraviť. V záujme všetkých zodpovedných rodičov treba venovať pozornosť bežným zásadám primárnej starostlivosti o dieťa.

Dnes je už aj sortiment detských kozmetických produktov rozmanitý a bohatý. Je ťažko vybrať si ten najvhodnejší, keď je všetko také voňavé a podporené tými najpestrejšími farbami. Detskej pokožke treba venovať obzvlášť veľký význam. Je naozaj len tenká hranica medzi dostatočnou a už veľmi zaťažujúcou telovou, vlasovou a pleťovou kozmetikou pre dieťatko.

Pokožkou dochádza k prvým zblíženiam medzi matkou a jej bábätkom. Dotykmi medzi sebou komunikujú už od prvých chvíľ po tom, čo dieťatko príde na svet. Rúčkami sa bábätko dovoláva k mamičke, keď mu chýba jej pohladenie a pritúlenie. Dotyk pier o matkin prsník je taktiež jedinečnou formou zblíženia, komunikácie a vyživovania. Dostatočná výživa je už od prvých chvíľ nevyhnutná jednak pre samotné bábätko a rovnako aj pre podporu ochrannej kožnej bariéry.

Čím je teda detská pokožka špecifická?

Detskej pokožke sa najčastejšie pripisujú atribúty jemnej, hebkej a citlivej zároveň. Nie sú to len príjemne znejúce frázy, ale v stručnosti spísané fakty o pokožke tých najmenších. Detská pokožka je takmer päťnásobne tenšia ako u dospelých. Počet vrstiev je síce rovnaký, no líšia sa zoskupením a vzdialenosťou medzi bunkami vo vrchnej rohovej vrstve. Detská pokožka má teda väčšie medzibunkové rozstupy, vytvára sa tým len veľmi tenký a citlivý kožný ochranný filter. Aj emulzia vody a tukov, teda aktivita potných a mazových žliaz je oveľa slabšia než u dospelých. Z toho vyplýva, že detská pokožka je aj veľmi citlivá a náchylná na vplyvy z vonkajšieho prostredia. Do jej hlbších vrstiev jednoducho prenikajú chemické, mikrobiálne či škodlivé UV látky.

Aj vzhľadom na tieto špecifiká sa pre detskú pokožku ťažšie vyberá primerane vyživujúci typ detskej kozmetiky tak, aby nedošlo k zaťažovaniu a absorbovaniu aj škodlivých chemických prísad. Či skutočne nakupujeme bio detskú kozmetiku z čisto prírodných olejov a minerálov je pre bežného spotrebiteľa takmer nemožné zistiť. Rovnako náročná je aj každodenná hygiena a starostlivosť o detskú pokožku v domácom prostredí. Rodičia chcú svojim deťom dopriať kúpeľ obohatený o olejčeky, mydielka a tú najvoňavejšiu penu. Kúpeľ má prebiehať nanajvýš uvoľňujúco a príjemne ako pre bábätko, tak aj pre rodiča. Je to komplex tých najradostnejších emócií a jemných dotykov medzi rodičom a dieťaťom. Netreba k tomu pristupovať strnulo a naučene, avšak aspoň základnými vedomosťami o správnom umývaní a vyživovaní detskej pokožky musíme disponovať.

  • S rešpektovaním vyššej citlivosti detskej pokožky nie je vhodné bábätko kúpať každý deň. Najviac zaťažujúce pre detskú pokožku sú alkalické mydlá s vysokým stupňom ph. Dochádza k strate lipidov a vysokému vysušeniu pokožky. Po kúpeli je správne bábätko len jemne vyutierať odtláčaním mokrej vody na osušku.
  • Kúpeľ má trvať krátko a voda by mala byť teplá, respektíve skôr vlažná. V žiadnom prípade nie horúca.
  • Keďže detská pokožka má väčší sklon k vysušovaniu, zloženie detských kozmetických prípravkov by malo byť cielene zamerané pre tento typ pokožky. Ide o používanie šetrných a jemných sprchových olejčekov obohatených o vitamíny A a E, ale aj nasýtené tuky. Tým zabezpečíte dostatočnú ochranu a obnovu detskej pokožky.

Zdroje: 1. www.praktickelekarenstvi.cz

             2. www.babycentre.co.uk     

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia