Ako dodržiavať zásady správnej ústnej hygieny?

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako dodržiavať zásady správnej ústnej hygieny?

Krásne zuby a zdravé ďasná nemusia byť len výsledkom fotomontáže na fotografiách slávnych hviezd. Možno vás to nebude stáť ani priveľa námahy, ani peňazí. Stačí dodržiavať hlavné kritériá v čistení zubov, ďasien, medzizubných priestorov a jazyka. Na nič netreba zabúdať. Správna ústna hygiena je náročná na čas, prípravu a trpezlivosť...

Určite žiadnym drhnutím kefkou po zubnej sklovine nedosiahnete žiarivo biely úsmev. Zuby si takto oslabíte a stanú sa “živnou pôdou“ pre baktérie a vírusy. Oslabená sklovina a samé zubné kazy sú dôkazom, že vo vlastnej dentálnej starostlivosti zlyhávame... Zubný kaz nie je len zdravotným, ale aj estetickým problémom. Pri spontánnom smiechu, neformálnej komunikácii ich neraz nevedomky odhalíme. Určite to nie je príjemný pohľad a sami si to plne uvedomujete. No práve v takejto “chúlostivej“ situácii sa už nedá nič robiť. Len pretrpieť trápne pohľady...

Vôbec sa už nemusíte cítiť trápne. Osvojte si tie najlepšie postupy v starostlivosti o ústnu dutinu a nebudete sa chcieť prestať smiať! Treba si však uvedomiť, že strata minerálov na povrchu zubov je dlhodobý proces. Na tvorbu zubných kazov má veľký vplyv nesprávna technika čistenia zubov, zanedbaná starostlivosť o medzizubné priestory a jazyk. Len málokto venuje ústnej hygiene ráno aj večer viac než 30 minút. A práve pri dodržiavaní všetkých hlavných krokov je to len malý zlomok času, ktorý môžete venovať zdraviu ústnej dutiny.

Nechceme vás zastrašovať, ale aj pre zdravú ústnu dutinu je dôležitá kvalitná a výživná strava. Budete si musieť odoprieť konzumáciu jedál s obsahom rafinovaného cukru a zamerať sa na zvýšený príjem bielkovín, vápnika a prírodného kolagénu. Zdravie zubnej skloviny nám narúšajú kazotvorné baktérie. Tie sa usádzajú na jej povrchu a rozpúšťajú cukor na kyselinu. “Živia sa“ minerálmi na zubnom povrchu. Tak vzniká zubný kaz, zapaľujú sa ďasná a infekcia sa môže postupne preniesť až ku kosti. Zuby vám začnú vypadávať a vy sa opäť prestanete smiať...

Svoju rannú a večernú chvíľku v kúpeľni môžete ukončiť, až keď zuby a medzizubné priestory sú čisté a na vypláchnutie tých najmenších nečistôt použijete vhodný dezinfekčný prípravok. Našimi ústami prechádza dennodenne milión baktérií. Motiváciou pre zlepšenie vlastnej starostlivosti o zuby a ďasná by sa mohla aj pre stáť jednoduchá rovnica: Nezdravý jazyk, zuby a ďasná rovná sa zanesené telo. Tento názor zastáva aj mnoho odborníkov z medicínskeho a ľudového liečiteľstva. Niečo na tom určite bude... Každé jedlo, pitie, ale aj rôzne nečistoty z prostredia sa do nášho tráviaceho traktu dostávajú predovšetkým ústami. Preto si ich chráňme a ošetrujme.

Nikdy nebudeme až tak starí, aby sme si nemuseli pripomenúť, ako správne treba čistiť a ošetrovať zuby. Tým nielenže ochránite svoje zuby pred kazom a udržíte ich prirodzene biele, ale znížite množstvo zubného povlaku a podporíte zdravý a svieži dych. Ten je dôležitý na každý deň!

Zuby si treba umývať dvakrát denne (zubnou kefkou). Večer používajte aj zubnú niť alebo medzizubnú kefku. Zubnú kefku nakloňte v 40 až 45° uhle vzhľadom na ďasná. Odstraňovať povlak zo zubov sa odporúča buď odstredivým alebo jemným stieraním vždy v smere od ďasna.

Kefkou nevyvíjajte zbytočný tlak po povrchu zubov. Tým si viac uškodíte... Po vnútornej, respektíve žuvacej ploche zubov vykonávajte krátke ťahy raz dopredu a dozadu. Pri používaní dentálnej nite buďte opatrní hlavne v tesnej blízkosti ďasien. Vždy ňou kopírujte bočné línie zubov. Okolie zuba čistite aspoň 3 až 5 cm dlhým úsekom čistej nite. Preto si pred každým čistením odstrihnite aspoň 50 cm dlhú dentálnu niť. Na starostlivosť o jazyk používajte špeciálne stierky, ktoré nevyvolávajú pocit dávenia a majú moderný ergonomický tvar. Už ich len uchopiť a každý večer dôsledne používať!

Zdroje: 1. www.dentalcare.com

www.canva.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia