Ako si doma správne zmerať krvný tlak

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako si doma správne zmerať krvný tlak

Ako si zmerať tlak v pohodlí domova? Prinášame Vám pár užitočných rád ako na to.

Kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtí a zdravotných komplikácií vo vyspelých krajinách. Je preto nevyhnutné nielen dodržiavať pravidelné lekárske prehliadky a merania v ordinácii, ale kontrolovať svoj tlak aj doma. Ak je automeranie vykonávané pravidelne a správne, dokáže poskytnúť veľmi presný obraz o vašom krvnom tlaku a jeho priemerných hodnotách.

Domáce meranie je lacné, vyhnete sa pritom neželanému syndrómu bieleho plášťa a dostanete podrobný prehľad o stave vášho srdca. Ak nemáte žiadne fyzické ťažkosti, postačí vám kontrolovať si tlak 2x až 3x do týždňa. Pri automeraní tlaku však ľudia robia množstvo chýb, ktoré sa môžu odraziť na skreslených výsledkoch.

Nezabúdajte na pravidelnosť!
Pravidelné meranie tlaku vám pomôže predchádzať náhlemu srdečnému zlyhaniu, mozgovej cievnej príhode alebo infarktu myokardu. Je dokázané, že ak si meriate krvný tlak v pravidelných intervaloch, zachytíte neobvyklé výkyvy a zmeny oveľa rýchlejšie. Náš tlak je zvyčajne najvyšší v ranných hodinách, po obede postupne klesá a u niektorých jedincov k večeru opäť ľahko stúpa. Je nutné tieto zmeny jemne vypozorovať a naučiť sa merania prispôsobiť vášmu individuálnemu rytmu. Tlak môže ovplyvňovať aj výber ruky, na ktorej ho meriate. Je vhodné zistiť, na ktorej ruke máte tlak vyšší a na nej pokračovať v systematickom meraní.

Ako správne používať digitálny tlakomer
Na meranie tlaku si vyhraďte čas. Pohodlne sa usaďte v sedačke s operadlom a nájdite miesto, kde si môžete pokojne položiť ruku. Nohy nikdy nemajte prekrížené, ale pokrčené v kolenách, položené uvoľnene vedľa seba. 30 minút pred meraním tlaku nefajčite, ani nepite alkohol. Počas merania nerozprávajte, ani sa zbytočne nehýbte. Tlak si merajte vždy na rovnakej ruke. Manžetu si natiahnite tak, aby bola približne 2 cm na vašou lakťovou jamkou.

Nikdy si nemerajte tlak cez oblečenie! Manžetu by ste mali mať voľnú tak akurát – malo by v nej byť miesto na vsunutie jedného prsta. Meranie niekoľkokrát opakujte, aby ste si overili dobrý výsledok. Jednotlivé merania si môžete aj pravidelne zapisovať. Takto získané údaje budú skvelým informačným zdrojom nielen pre vášho ošetrujúceho lekára, ale aj pre vás: ľahko totiž odhalíte odlišnosti, nezvyklé výkyvy a dokážete tak včas reagovať.

V našom e-shope nájdete moderné tlakomery s jednoduchou obsluhou, ktoré vám budú bez problémov slúžiť dlhé roky. Tlakomer by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky, najmä u starších ľudí, alebo členov rodiny, ktorí majú problémy s hypertenziou či iné kardiovaskulárne problémy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia