Kožné ekzémy – čoraz závažnejší zdravotný problém modernej populácie.

Kategórie
 
 
 
 
 

Kožné ekzémy – čoraz závažnejší zdravotný problém modernej populácie.

Všetci nemôžeme mať ani rovnakú farbu, ani typ pleti. Avšak kvalitu a celkovú funkčnosť pokožky dokážeme ovplyvňovať. Treba si len správne nastaviť zrkadlo a zhodnotiť vážnosť situácie. Ak máte podozrenie, že vaša koža nespĺňa viaceré základné funkcie, vyhľadajte odbornú pomoc. V nasledujúcom texte vám poskytnete stručný prehľad o jednom z aktuálne najrozšírenejších problémoch pokožky, o ekzéme.

Kožné ekzémy sa môžu vyskytnúť na akomkoľvek mieste na koži. Nevýhodou je, že kožný ekzém dokážu sprevádzať viaceré príznaky (zdravotné, genetické, civilizačné), a preto je oveľa náročné určiť konkrétne spúšťače. Dôležitá je prevencia, primeraná starostlivosť o pokožku tela, správna životospráva a aktívny spôsob života.

Keď sa objaví kožný ekzém, je to „len“ v dôsledku, že sa zhoršuje funkčnosť kožných mechanizmov. Preto je dôležité poznať základné funkcie kože a primerane ich podporovať. Pre zdravú štruktúru pokožky nevyhnutne musia fungovať ochranné mechanizmy. Tie ovplyvňuje hrúbka kože, tvorba pigmentov a kyslosť vrchných častí pokožky pri hodnote ph približne 5,5.

Pre zdravie vašej pokožky sa odporúča zvýšiť záujem aj o jej termoregulačnú, resorpčnú, imunitnú a zásobnú funkciu. Pre mechanizmus ľudskej kože je typické prenikanie rôznych rozpustných látok v tukoch. Koža je teda centrom, respektíve dôležitou zásobárňou vody a tukov.

Všeobecne platí, že voda sa z pokožky uvoľňuje, „odparuje“ rýchlejšie než tuky. Tu sa pomaly dostávame na „koreň“ problému. Ak koža vykazuje príznaky zníženej schopnosti zadržiavať vodu (v niektorých prípadoch viac ako 50 % oproti zdravej koži), pôsobí suchšie, začervenanejšie a pokrývajú ju ekzémy. Ekzém je problematickým kožným ochorením aj z dôvodu, že postihuje ľudí v akomkoľvek veku a oboch pohlaví.

Je veľmi nepríjemný a pacientovi sťažuje bežné sociálne začlenenie a fungovanie. Vyznačuje sa zápalom, často ho sprevádzajú suché šupinaté ložiská, ktoré sú výrazne ohraničené. Kožný ekzém pokožku dráždi, svrbí a v niektorých prípadoch sú typické aj bolestivé príznaky. Pri ekzéme netreba podľahnúť nadmernému svrbeniu.

Tým, že si postihnuté miesto rozškrabeme, nechtami sa do pokožky dostávajú ďalšie baktérie a škodliviny z vonkajšieho prostredia. Veľmi nezdravým, ba priam riskantným spúšťačom ďalších zápalových reakcií je rozškrabaný kožný ekzém s pľuzgiermi, popraskanou pokožkou a nesmiernou bolesťou. Ekzematici hľadajú pomoc, alebo skôr úľavu od svrbenia a tvorby ďalších ložísk v liekoch (na predpis, voľnopredaj), no viacerí uprednostňujú hlavne účinky doplnkových výživových produktov. V oboch prípadoch treba vedieť, o aké kožné ochorenie konkrétne ide. Pri problémoch suchej ekzematickej pokožky ide najčastejšie o psoriázu, atopickú dermatitídu, ichtyózu a pod.

Všetky tieto ochorenia si vyžadujú odborné stanovenie diagnózy a postupov v liečbe, inak sa ekzém pre vás stane priam začarovaným kruhom. Ťažko ho úplne odstrániť, väčšinou sa podarí len zmierňovať príznaky.

Ekzémy viac postihujú ľudí s ochoreniami obličiek, diabetikov a pacientov s anémiou. Jasným záverom to však nie je, a preto náchylní na ekzémy sa stávame úplne všetci. Nevyhnutná je prevencia vo forme chrániť si pokožku pred intenzívnymi výkyvmi teplôt, pôsobením silných chemikálií, čistiacich prostriedkov a veľmi parfumovanej kozmetiky.

Ekzematická pokožka stráca svoju pružnosť, je drsnejšia, a tým sa zvyšuje riziko tvorby vrások. Naša pleť teda skôr starne... Bojujme za krásu a zdravie svojej pleti, nevystavujme ju nadmerným škodlivinám z prostredia a ani stresu! Inak sa žiadne pozitívne zázraky nebudú diať!

Zdroje:

https://www.toppharm.ch/krankheitsbild/ekzeme

https://www.toppharm.ch/krankheitsbild/seborrhoisches-ekzem

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
:
Plná (Desktop) verzia