Viete rozlíšiť chrípku od prechladnutia?

Kategórie
 
 
 
 
 

Viete rozlíšiť chrípku od prechladnutia?

Chrípka a prechladnutie sú respiračnými ochoreniami,  spôsobené rôznymi vírusmi. Nakoľko tieto dva typy ochorení majú podobné príznaky, môže byť ťažké určiť rozdiel medzi nimi na základe symptómov.

Všeobecne platí, že chrípka je horšia ako bežné prechladnutie a príznaky sú intenzívnejšie. Chrípka môže mať i veľmi vážne komplikácie.

Prechladnutie je zvyčajne miernejšie ako chrípka. Ľudia s prechladnutím  majú s väčšou pravdepodobnosťou nádchu, alebo upchatý nos, vo všeobecnosti nemajú ďalšie vážne zdravotné problémy, ako je pneumónia, alebo bakteriálne infekcie.

Znaky a symptómy

Prechladnutie

Chrípka

nástup príznakov

postupný

náhly

horúčka

vzácna

častá, trvá 3-4 dni

bolesti

nepatrné

obvyklé

zimnica

neobvyklá

dosť častá

únava

niekedy

obvyklá

kýchanie

áno

niekedy

kašeľ

mierny až stredne ťažký

ťažký

upchatý nos

áno

niekedy

bolesť hrdla

áno

niekedy

bolesť hlavy

vzácne

áno

Zdroj: https://www.cdc.gov/flu/about/qa/coldflu.htm

Príznaky chrípky:

  • horúčka, alebo pocit horúčky / zimnice

  • kašeľ

  • bolesť hrdla

  • nádcha, alebo upchatý nos

  • bolesti svalov, alebo tela

  • bolesti hlavy a únava

  • niektorí môžu mať vracanie a hnačku

Chrípkové vírusy zvyčajne spôsobujú najviac chorôb počas chladnejších mesiacov roka. Chrípka sa však môže vyskytnúť aj mimo typickej chrípkovej sezóny. Okrem toho, aj iné vírusy môžu spôsobiť respiračnú chorobu podobnú chrípke. Takže nie je možné s istotou povedať, či máte chrípku, len na základe symptómov. Ak váš lekár potrebuje vedieť, či máte chrípku, je možné vykonať laboratórne testy.
 
Aké sú chrípkové testy?
 
Na zistenie vírusov chrípky v respiračných vzorkách je k dispozícii množstvo testov chrípky. Najbežnejšie sa nazývajú „rýchle diagnostické testy proti chrípke“ (RIDT). RIDTs fungujú tak, že detekujú časti vírusu (antigény), ktoré stimulujú imunitnú reakciu. Tieto testy môžu poskytnúť výsledky v priebehu približne 10-15 minút, ale nie sú také presné ako iné chrípkové testy. Preto môžete mať stále chrípku, aj keď rýchly výsledok testu je negatívny. 
Iné chrípkové testy sa nazývajú „rýchle molekulárne testy“, ktoré zisťujú genetický materiál vírusu. Tieto prinášajú výsledky za 15-20 minút a sú presnejšie ako RIDT. 
Okrem toho existuje niekoľko presnejších a citlivejších testov chrípky, ktoré sa musia vykonávať v špecializovaných laboratóriách, napríklad v nemocniciach, alebo zdravotníckych laboratóriách. Všetky tieto testy vyžadujú, aby poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vykonal výter vnútra nosa, alebo zadnej časti hrdla tampónom a potom odoslal tampón na testovanie. Výsledky môžu trvať jednu hodinu, alebo niekoľko hodín.
 
Liečba chrípky
Antivírusové lieky môžu zmierniť symptómy a skrátiť chorobu o 1 alebo 2 dni. Môžu tiež zabrániť vážnym komplikáciám chrípky, ako je zápal pľúc. Pre ľudí s vysokým rizikom vážnych komplikácií chrípky môže liečba antivírusovými liekmi znamenať rozdiel medzi miernejšou,  alebo závažnejšou chorobou, ktorá by viedla k hospitalizácii.

Komplikácie chrípky

Väčšina ľudí, ktorí dostanú chrípku, sa uzdraví v priebehu niekoľkých dní až do dvoch týždňov, ale niektorím  sa v dôsledku chrípky vyvinú komplikácie (ako napríklad pneumónia),  z ktorých niektoré môžu ohrozovať život a spôsobiť smrť.

Sínusové a ušné infekcie sú príkladmi miernych komplikácií chrípky, zatiaľ čo pneumónia je závažná komplikácia chrípky, ktorá môže byť spôsobená buď samotnou infekciou vírusom chrípky, alebo koinfekciou vírusu chrípky a baktérií.  Ďalšie možné závažné komplikácie vyvolané chrípkou môžu zahŕňať zápal srdca (myokarditída), mozgové (encefalitída), alebo svalové (myozitída, rabdomyolýza) tkanivá a multiorgánové zlyhanie (napríklad zlyhanie dýchacích ciest a obličiek). Infekcia chrípkového vírusu dýchacích ciest môže vyvolať extrémnu zápalovú reakciu v tele a môže viesť k sepse, život ohrozujúcej reakcii na infekciu. Chrípka môže tiež zhoršiť chronické zdravotné problémy. Napríklad ľudia s astmou môžu zažiť astmatické záchvaty počas chrípky a ľudia s chronickým srdcovým ochorením môžu pociťovať zhoršenie tohto stavu vyvolaného chrípkou.

Ľudia s vysokým rizikom chrípky

Niektorí ľudia sú vystavení vysokému riziku vzniku závažných komplikácií súvisiacich s chrípkou. Týka sa to ľudí vo veku 65 rokov a starších, osôb v akomkoľvek veku s určitými chronickými zdravotnými stavmi (napríklad astma, cukrovka, alebo srdcové ochorenia), tehotných žien a detí mladších ako 5 rokov, ale najmä detí mladších ako 2 roky.

Očkovanie proti chrípke
 
Očkovanie osôb s vysokým rizikom je obzvlášť dôležité na zníženie rizika ťažkej chrípkovej choroby. Očkovanie je tiež dôležité pre zdravotníckych pracovníkov a iných ľudí, ktorí žijú s vysokorizikovými ľuďmi, alebo sa o ne starajú, aby im zabránili šíriť chrípku.
 
Dojčatá mladšie ako 6 mesiacov sú vystavené vysokému riziku vážneho ochorenia chrípky, ale sú príliš mladé na to, aby boli očkované.
 
Štúdie ukázali, že očkovanie matky proti chrípke počas tehotenstva môže chrániť dieťa po narodení z chrípkovej infekcie niekoľko mesiacov. Ľudia, ktorí žijú s deťmi, alebo sa o ne starajú, by mali byť očkovaní.
 
Prevencia pred chrípkou:
 
Ø  Vyhýbajte sa  úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi.
Ø  Ak ste chorý s ochorením podobným chrípke, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) odporúča, aby ste zostali doma aspoň 24 hodín po zmiznutí horúčky.
Ø  Pri kašľaní, alebo kýchaní si zakryte nos a ústa papierovou vreckovkou. Po použití ju vyhoďte do koša a umyte si ruky.
Ø  Často si umývajte ruky mydlom a vodou. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, použite handričku – vlhčenú utierku na báze alkoholu.
Ø  Nedotýkajte sa očí, nosa a úst. Baktérie sa šíria týmto spôsobom.
Ø  Očistite a dezinfikujte povrchy a predmety, ktoré môžu byť kontaminované choroboplodnými zárodkami.
 
Zdroj:
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
:
Plná (Desktop) verzia